Past Winners

2019

  • John Morrison, Vienna Volunteer Fire Department (VA)
  • James Clack, Ankeny Fire Department (IA)

2018

  • Herbert Leusch, Glen Echo Fire Department (MD)
  • Joanne Hayes-White, San Francisco Fire Department (CA)

2017

  • Marvin Riggins, Macon-Bibb County (GA) Fire Department
  • Brian Wade, North Lenoir (NC) Fire and Rescue Department

2016

  • Harry Beck, Mesa (AZ) Fire and Medical Department
  • Willard H. “Bill” Halmich, Washington (MO) Volunteer Fire Company

2015

  • Charles Addington, Wolfforth (TX) Fire & EMS
  • Dan Eggleston, Albemarle (VA) County Department of Fire Rescue

2014

  • Alan Martin, Tuscaloosa (AL) Fire and Rescue
  • Chris Barron, Manchaca (TX) Fire Rescue

2013

  • Randy Mirowski, Loveland (CO) Fire Rescue Authority
  • Freddy L. Johnson Sr., Stoney Point (NC) Volunteer Fire Department 

2012

  • Kelvin Cochran, Atlanta (GA) Fire Rescue Department 
  • Jona Olsson, Latir (NM) Volunteer Fire Department 

2011

  • Debra Amesqua, Madison (WI) Fire Department
  • Robert Perry, Union (RI) Fire District

2010

  • Tom Carr, Charleston (SC) Fire Department
  • Tim Wall, North Farms (CT) Volunteer Fire Department

2009

  • Randy Bruegman, Fresno (CA) Fire Department
  • James Seavey, Cabin John Park (MD) Volunteer Fire Department

2008

  • Charles Werner, Charlottesville (VA) Fire Department
  • Michael Lee, Bethany (NC) Volunteer Fire Department

2007

  • Russell Tarver, Commander, U.S. Naval Forces, Japan
  • Michael Varney, Ellington (CT) Fire Department

2006

  • Alan Brunacini, Phoenix (AZ) Fire Department
  • Tom Kuntz, Red Lodge (MT) Fire Department

2005

  • Richard "Smokey" Dyer, Kansas City (MO) Fire Department
  • Shane Ray, Pleasant View (TN) Volunteer Fire Department

2004

  • Edward Plaugher (Ret.), Arlington County (VA) Fire Department
  • Rick Haase, Staunton (IL) Fire Department and Conoco Philips Oil Refinery

2003

  • Mary Beth Michos, Prince William County (MD) Fire & Rescue
  • Philip Sayer, Galt (MO) Fire Protection District

2002

  • Jay Reardon, Northbrook (IL) Fire Department
  • Tim Holman, German Township (OH) Fire & EMS

2001

  • Bruce Varner, Carrollton (TX) Fire Department;
  • William Jenaway, King of Prussia (PA) Volunteer Fire Company

2000

  • Bill Peterson, Plano (TX) Fire Department
  • Fred Windisch, Ponderosa (TX) Volunteer Fire Department

1999

  • Jack Krakeel, Fayetteville Co. (GA.) Department of Fire/EMS;
  • Fred Allinson, North Highline (WA) Fire District

1998

  • Neil Svetanics (Ret.), St. Louis (MO) Fire Department
  • Phil Stittleburg, La Farge (WI) Fire Department

1997

  • Cliff Jones, Tempe (AZ) Fire Department
  • Robert Bettenhausen, Tinley Park (IL) Fire Department

1996*

  • Stephen Paulsell, Boone County (MO) Fire Protection District
  • John Buckman, German Township (IN) Fire Department
*First year the awards were presented.
You are not logged in.